INFORMACJA O ZASADACH DOBORU, MONTAŻU I ODBIORU WODOMIERZY
- Przebudowa wewnętrznej sieci wodociągowej i zamontowanie na niej wodomierza odbywa się na koszt Właściciela nieruchomości lub Odbiorcy usług i wodomierz jest jego własnością. Wodomierz musi posiadać świadectwo legalizacyjne, które jest ważne przez okres 5 lat od daty produkcji. Ponowna legalizacja lub wymiana wodomierza na nowy należy do obowiązku Właściciela nieruchomości i musi być dokonana przed upływem okresu ważności pierwotnej lub poprzedniej legalizacji (licząc lata kalendarzowe).
- Oznaczenie wodomierza: nazwa lub znak wytwórcy, typ wodomierza, rok produkcji, nr wodomierza, kierunek przepływu, pozycja zamontowania: H lub V lub H-V (oznacza możliwość pracy zarówno w pionie jak w poziomie), jednostka miary: m3, klasa metrologiczna: A, B lub C i max ciśnienie wody.
- Pomieszczenia lub miejsca montażu wodomierzy – powinny spełniać warunki łatwego montażu i demontażu wodomierza, dostępu do obsługi i odczytu, powinny chronić przed mrozem i niskimi temperaturami (temperatury optymalne: +5o do +30o C). Wodomierz nie może być narażany na wibrację (np. od hydroforu) lub wysoką temperaturę (np. od pieca CO).
- Zasady montażu wodomierza:
- Wodomierz w trakcie użytkowania musi być całkowicie wypełniony wodą i bez możliwości tworzenia się poduszek powietrznych.
- Dla wyeliminowania zaburzeń strumienia wody, przed i za wodomierzem winny być zastosowane proste „króćce” o następującej długości:
- bezpośrednio przed wodomierzem: 10-15 cm,
- za wodomierzem o długości 5-7 cm.
Zabrania się stosowania bezpośrednio przed i za wodomierzem kolanek, trójników, zaworów i połączeń giętkich.
- Wodomierz należy zamontować zgodnie z oznaczeniem: H – w poziomie, V – w pionie lub H-V – w pionie lub w poziomie; kierunek przepływu wody powinien być zgodny ze strzałką na korpusie wodomierza; dokręcanie śrubunków nie może powodować naprężeń rozciągających.
- Jeżeli woda pobierana ze studni zawiera związki żelaza, jest twarda lub może być zanieczyszczana, to w celu ochrony wodomierza przed zatykaniem i awariami zaleca się stosowanie przed wodomierzem (na dopływie) filtrów siatkowych
(z zaworami odcinającymi).
- Instalację dla wody pobieranej na cele gospodarcze należy wykonać przed wodomierzem i wyprowadzić ją na zewnątrz budynku przewodem sztywnym z zaworem lub zaworami odcinającymi wodę na okres zimowy.
Wewnątrz budynku nie mogą znajdować się źródła nieopomiarowanej wody.
- Sposób wykonania odcinka instalacji wodociągowej, na której zamontowany jest wodomierz podlega odbiorowi przez pracowników GPK w Jaśle sp. z o.o. i po stwierdzeniu prawidłowego montażu, wodomierz zostanie zaplombowany.
W przypadku niespełnienia warunków instalacji wodomierza ilość odprowadzanych ścieków ustalana będzie na podstawie rozliczenia ryczałtowego.
- Pierwsze sprawdzenie instalacji i plombowanie nowego (lub legalizowanego wodomierza – 1 x 5 lat) dokonywane będzie
w ramach opłaty abonamentowej. Za każde dodatkowe plombowanie, sprawdzenie wodomierza lub wewnętrznej instalacji wodociągowej (po jej przebudowie) wykonane na wezwanie Odbiorcy usług będą naliczane dodatkowe opłaty zgodnie
z cennikiem usług GPK w Jaśle sp. z o.o. Również za dokonywanie dodatkowych odczytów wodomierza przy zmianie sposobu rozliczenia usług odprowadzenia ścieków (np. z systemu wodomierzowego na ryczałtowy) będą pobierane opłaty zgodnie
z cennikiem usług GPK w Jaśle sp. z o.o.
- Każde uszkodzenie wodomierza, zatrzymanie jego pracy oraz każde przypadkowe lub wynikające z konieczności (w razie awarii) zerwanie plomb wymaga natychmiastowego powiadomienia GPK w Jaśle sp. z o.o., które określi sposób dalszego postępowania. - Przykładowy schemat montażu wodomierzy:
Oznaczenia:
ST – studnia (ujęcie własne)
W – wodomierz
Z – zawór przelotowy
ZZ – zawór zwrotny
WS – woda na cele socjalno – bytowe
WG – woda na cele gospodarcze
H – hydrofor
F – filtr wody.